نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
 1. Top | #1
  امتیازها: 4,782, سطح: 1
  تمام شدن سطح: 99%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 0
  فعالیت کل: 0%
  دستاوردها:
  SocialVeteran1000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  عنوان کاربر
  دوســـــت جــدیــد
  محل سکونت
  زیر گنبد کبود
  نوشته ها
  105
  میانگین پست در روز
  0.06
  امتیازها
  4,782
  درجه
  1
  سپاس
  245
  از این کاربر 686 بار در 162 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  12

  ico معرفی رشته اقتصاد کشاورزی

  معرفی رشته اقتصاد کشاورزی

  در جهان امروز یکی از مشکلات اساسی بشر تأمین نیازهای غذایی است، به گونه‌ای که امنیت غذایی به عنوان یکی از اهداف مهم سرلوحه برنامه‌های دولتها قرار گرفته است. بدون شک به منظور نیل به امنیت غذایی علاوه بر اتخاذ سیاستهای مطلوب و برخورداری از منابع کافی باید تولید کشاورزی به گونه‌ای باشد که تمامی نیازهای جامعه را برآورده کند. از سوی دیگر تولید کشاورزی خود نیازمند دو گروه عوامل تولیدی می‌باشد. گروه اول، عوامل فیزیکی تولید از قبیل: زمین، بذر، آب، نیروی کار و غیره که وجود آنها از نظر کمی و کیفی شرط لازم تولید است و گروه دوم عوامل غیرفیزیکی تولید که ریشه در مدیریت و اقتصاد کشاورزی دارند. با توجه به اهمیت و ضرورت مدیریت و اقتصاد کشاورزی، این عامل به عنوان شرط کافی تولید تلقی می‌گردد. بنابراین به منظور تولید کشاورزی مطلوب و بهینه، وجود عوامل فیزیکی و غیرفیزیکی تولید در کنار یکدیگر لازم و ملزوم هم می‌باشند.

  1) مهندسی اقتصاد کشاورزی

  (1-1) تعریف و هدف
  اقتصاد کشاورزی به مجموعه‌ای از علوم و روشها اطلاق می‌شود که عوامل اقتصادی موثر در امور کشاورزی، روابط اقتصادی موجود بین عوامل تولید کشاورزی و کاربرد اصول اقتصادی را در تولید و توسعه کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. به بیان دیگر اقتصاد کشاورزی عبارت از کاربرد اصول و نظریه‌های اقتصاد عمومی در فرآیند تولید، مبادله، توزیع و مصرف مواد غذایی و مواد خام اولیه مورد نیاز سایر بخش هاست. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که اقتصاد کشاورزی، روش‌های چگونگی استفاده مطلوب و بهینه از منابع طبیعی در بخش کشاورزی را از طریق شیوه‌ها و ابزار کارآمد خود مورد مطالعه قرار می‌دهد. هدف از ایجاد این رشته، تربیت نیروهای متخصص و کارآمدی است که بتوانند با تکیه بر دانش و اندوخته‌های علمی و تجارب عملی خود به عنوان کارشناس اقتصاد کشاورزی به تهیه و تدوین طرح‌های توسعه کشاورزی و ارزیابی اقتصادی آنها در سطوح مختلف منطقه‌ای و یا ملی بپردازند و همچنین از طریق بکارگیری روش‌های تجزیه و تحلیل کمی و ارائه مدل‌های ریاضی در حل مسائل و مشکلات تولید، توزیع و یا مصرف مواد غذایی و مواد خام، راهکارهای مناسبی را ارائه می‌نمایند. متخصصان اقتصاد کشاورزی در فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی مرتبط با مسائل اقتصادی بخش کشاورزی نیز می‌توانند همکاری نمایند.
  (2-1) اهمیت و جایگاه در جامعه
  با عنایت به اهمیت تولید کشاورزی در امنیت غذایی جامعه و نیز ضرورت توجه به ابعاد اقتصادی تولید، اقتصاد کشاورزی به عنوان یکی از شاخه‌های علوم کشاورزی از حدود یک قرن پیش در کنار سایر رشته‌های کشاورزی به تدریج مطرح شد و با سیر تکاملی‌اش امروزه به شکل یک دانش منسجم و مدرن در مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی در اختیار مشتاقان علم و جامعه کشاورزی قرار گرفته است. در عرصه فعالیت‌های زراعی، حضور متخصصانی که علاوه بر دانش کشاورزی، اصول علم اقتصاد را نیز فراگرفته باشند و بتوانند با استفاده از تجربیات و دانش خود، در زمینه برنامه‌ریزی و تهیه طرح‌های تولیدی محصولات کشاورزی بطور اقتصادی فعالیت کنند، از ضروریات تحول کشاورزی کشور است و این امر، جایگاه و اهمیت رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی را به خوبی مشخص می‌کند.
  (3-1) توانایی‌های لازم برای داوطلبان این رشته وادامه تحصیل در آن
  با توجه به کمیت وکیفیت درسهایی که در این رشته تدریس می‌شود, برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی داوطلبان باید علاوه بر زمینه‌های عمومی مورد نیاز در آزمون سراسری، از قدرت وتوان نسبتاً بالایی در زمینه ریاضی برخوردار باشند. علاوه بر این مشتاقان این رشته باید دارای قوه ادراک بسیار بالا و قدرت تجزیه وتحلیل وتصمیم گیری صحیح واصولی باشند. گذشته از همه اینها ,علاقه وشوق شخصی افراد از عوامل تعیین کننده در میزان موفقیت در این رشته است و شاید شرط لازم ادامه تحصیل در این رشته همین امر باشد
  (4-1) تواناییهای فارغ التحصیلان
  همان طور که بیان شد، دانش آموختگان مهندسی اقتصاد کشاورزی پس از پایان تحصیلات و دوره آموزشی خود، می‌توانند در زمینه‌های مختلف تولید، توزیع ومصرف مواد غذایی و مواد خام مورد نیاز سایر بخش‌ها مسئولیت‌هایی را بپذیرند که برخی از موارد مهم این مسئولیت‌ها به شرح زیر است.
  1- تهیه وتدوین طرح‌های کشاورزی وارزیابی اقتصادی آنها.
  2- توجیه یک طرح کشاورزی از نظر اقتصادی و یا مقایسه چند طرح.
  3- بررسی ومطالعه اقتصادی طرح‌های عظیم مرتبط با بخش کشاورزی مانند سدها و.....
  4- تهیه الگوی کشت و یا تولیدی برای واحدهای کوچک و بزرگ کشاورزی از ابعاد اقتصادی .
  5- بررسی هزینه‌ها ودرآمدهای تولیدات کشاورزی.
  6- مدل سازی ریاضی برای تعیین ضرایب فنی عوامل تولید، میزان کارایی آنها و یا تخصیص زمینه منابع تولید .
  7- بازار یابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی در داخل و خارج از کشور .
  8- همکاری با مهندسان مشاور طرح‌های کشاورزی منطقه‌ای و یا ملی در ارتباط با توجیه اقتصادی آنها .
  9- ارائه طرح‌های تحقیقاتی در ارتباط با مسائل مختلف اقتصاد کشاورزی
  10-آموزش نظریه‌های علمی اقتصاد کشاورزی.

  (5-1) موقعیتهای شغلی و محل‌های کار
  مراکز و واحدهای مختلفی در تولید، تبدیل، توزیع ومصرف محصولات کشاورزی نقش دارند و به گونه‌ای با مسائل اقتصاد کشاورزی مرتبط می‌باشند ؛ بنابراین هر یک از این مراکز و واحدها به تناسب ماهیت فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ التحصیلان این رشته برای تأمین نیازهای خود می‌نمایند. برخی از این مراکز به شرح زیر است:
  1- وزارت کشاورزی- سازمان‌ها وادارات کل کشاورزی.
  2- سازمان تحقیقات وآموزش و ترویج کشاورزی .
  3- وزارت جهاد سازندگی- بخش تحقیقات اقتصادی و اجتماعی .
  4- بانکها، بویژه بانک کشاورزی
  5- شرکتهای مهندسان مشاور در امور کشاورزی .
  6- کشت وصنعتهای بزرگ تولید کشاورزی .
  7- دانشگاهها ومراکز آموزش عالی .
  8- سازمان تعاون روستایی.
  9- سازمان اتکا (وزارت دفاع).
  10- تعاونی‌های تولید روستایی.
  شایان ذکر است که در مورد اشتغال دانش آموختگان مهندسی اقتصاد کشاورزی باید به این نکته مهم توجه نمود که متاسفانه در دوره‌های گذشته وتا سالهای اخیر به اقتصاد کشاورزی چندان اهمیتی داده نشده است و زمینه اشتغال تا چند سال پیش برای این رشته مناسب نبود اما پس از برنامه پنج ساله دوم خوشبختانه اهمیت وضرورت اقتصاد کشاورزی مورد توجه و اقبال مسئولان و دولتمردان قرار گرفته وروز به روز بر اهمیت آن افزوده می‌گردد این امر میزان نیاز به مهندسان اقتصاد کشاورزی را به طورچشمگیری افزایش داده است به گونه‌ای که می‌توان گفت تقریباً تمامی فارغ التحصیلان این رشته جذب بازار کار شده و مشغول فعالیت می‌باشند ؛ در آینده نیز بازار کار بهتری برای این فارغ التحصیلان فراهم خواهد بود.
  2) واحدهای درسی
  تعداد واحدهای درسی که دانشجویان این دوره باید بگذرانند در مجموع 137 واحد به صورت زیر می‌باشد درسهای عمومی: 20 واحد درسهای علوم پایه :23 واحد درسهای اصلی کشاورزی: 49 واحد
  درسهای تخصصی الزامی :37 واحد
  درسهای تخصصی اختیاری :6 واحد کار آموزی: 2 واحد
  3) ادامه تحصیلات
  ادامه تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد(فوق لیسانس) ودوره دکترای رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی است که در بعضی از دانشگاه‌های کشور ارائه می‌شود. هدف از این دوره‌ها آموزش و پرورش متخصصانی است که با تکیه بر دانش و تجارب خود بتوانند نظریه‌های اقتصادی و اصول و موازین اقتصاد کشاورزی را تجزیه وتحلیل نموده و راههای توسعه موزون کشاورزی را بررسی و به اجرای آنها بپردازند. طول دوره کارشناسی ارشد حدود 2 سال و مجموع واحدهای آن32 واحد است.
  (1-3) توانایی‌های فارغ التحصیلان مقطع‌های کارشناسی ارشد و دکترا در رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی
  فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند در زمینه‌های پژوهشی وآموزشی در دانشگاه‌های کشور و مؤسسه‌های تحقیقاتی ونیز اجرای طرح‌های اقتصادی و همچنین در مقام یک برنامه ریز، تحلیل گر و ارزشیاب در برنامه‌های توسعه کشاورزی به کار مشغول گردند با توجه به پیچیدگی‌های موجود در راه توسعه اقتصاد کشاورزی ومشکلات موجود آن، نیاز اساسی کشاورزی به برنامه ریزانی است که با استفاده از نظریه‌های اقتصادی به تحلیل اوضاع موجود پرداخته، آسان‌ترین راه را برای توسعه کشاورزی ارائه کنند و مهندسان کشاورزی در گرایش اقتصاد کشاورزی که وظیفه تحلیل گری اقتصاد در بخش کشاورزی را به عهده دارند در توسعه کشاورزی نوین کشور از جایگاه ویژه برخوردارند.
  (2-3) موقعیت‌های شغلی ومحل‌های کار فارغ التحصیلان دوره‌های کارشناسی ارشد ودکترا
  فارغ التحصیلان دوره‌های تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی، می‌توانند در همان محل‌هایی که برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی معرفی گردید در رده‌های بالاتر مشغول به کار شوند و در صورت اتمام دوره دکترا به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه‌ها فعالیت کنند.

 2. 2 کاربر مقابل از Phyto گرامی به خاطر این پست مفید سپاس زده اند .


 3. Top | #2
  امتیازها: 4,782, سطح: 1
  تمام شدن سطح: 99%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 0
  فعالیت کل: 0%
  دستاوردها:
  SocialVeteran1000 Experience Points

  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  عنوان کاربر
  دوســـــت جــدیــد
  محل سکونت
  زیر گنبد کبود
  نوشته ها
  105
  میانگین پست در روز
  0.06
  امتیازها
  4,782
  درجه
  1
  سپاس
  245
  از این کاربر 686 بار در 162 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  12

  پیش فرض

  علوم اقتصادي
  ديباچه: آيا خياباني را مي شناسيد که در آن نانوايي, خواروبار فروشي, ميوه فروشي يا آرايشگاه نباشد؟ بي شک در هر خياباني مراکز خدماتي ياد شده و دهها واحد خدماتي ديگر به چشم مي خورد. اما چرا در حالي که هيچ سازمان يا نهادي مسوول ايجاد اين مراکز در خيابان هاي مختلف نيست ما در هر خياباني به واحدهاي فوق دسترسي داريم؟راستي چرا بسياري از واحدهاي خدماتي 50 سال پيش مثل لحاف دوزي, چيني بندزني و حلبي سازي از بين رفته اند و در مقابل مغازه هاي تزئينات ساختماني و فروشگاه هاي لوازم صوتي و تصويري ايجاد شده است؟ علم اقتصاد به سوال هاي فوق پاسخ مي دهدو اين که در يک جامعه چه عواملي باعث تخصيص منابع مي شود. به عبارت ديگر علم اقتصاد، علم تخصيص بهينه منابع است. منابعي که کم يا محدود هستند. اين علم در مراکز آموزش عالي تحت عنوان رشته علوم اقتصادي ارائه مي شود. رشته اقتصاد در مقطع کارشناسي داراي شش شاخه اقتصاد نظري, بازرگاني, کشاورزي, پول و بانکداري, صنعتي و حمل و نقل است و داوطلبان هر سه گروه آزمايشي علوم رياضي و فني, علوم تجربي و علوم انساني مي توانند اين رشته را انتخاب کنند. البته براي داوطلبان علوم انساني شاخه اقتصاد نظري ارائه نشده است. اما به گفته استادان اين رشته تفاوت شاخه هاي مختلف اقتصاد در مقطع کارشناسي کمتر از 30 واحد درسي است و چون دانشجويان مي توانند 9 واحد اختياري خود را از شاخه ديگر انتخاب کنند، تفاوت قابل توجهي بين شاخه هاي مختلف اين رشته وجود ندارد. بويژه اين که بين دروس تخصصي هر شاخه نيز تشابه هاي بسياري وجود دارد براي مثال از يازده درس اختصاصي شاخه اقتصاد پول و بانکداري , چهار درس آن با شاخه اقتصاد بازرگاني مشترک است. با اين همه ما براي آشنايي شما با شاخه هاي رشته اقتصاد, به معرفي اجمالي آن ها مي پردازيم.شاخه اقتصاد نظري: هسته اصلي تئوري هاي اقتصادي مثل اقتصاد رياضي و اقتصاد سنجي در شاخه اقتصاد نظري مطالعه مي شود; يعني اين شاخه بيشتر جنبه انتزاعي و تئوري دارد و تاکيد آن بر روي تئوري هاي رياضي است و دانشجوي اقتصاد نظري کمتر پديده هايي از قبيل تجارت را مطالعه مي کند.

  دروس تخصصي اقتصاد نظري :
  اقتصاد کشاورزي, اقتصاد مديريت, اقتصاد رياضي, اقتصاد سنجي, تاريخ عقايد اقتصادي, برنامه ريزي اقتصادي, اقتصاد منابع .
  شاخه اقتصاد بازرگاني:
  اقتصاد بازرگاني يکي از شاخه هاي کاربردي اقتصاد است که در آن دانشجو با جنبه هاي توصيفي و تحليلي مديريت توليد, مديريت بازاريابي و کاربردهاي آن، قوانين و مقررات ماليات در ايران, انواع حسابرسي و اصول حسابداري آشنا مي شود. همچنين با استفاده از يک سري مدل هاي تصميم گيري و متدهاي کمي, تعيين خط مشي مطلوب را در مسائلي که يک مدير با آن مواجه مي شود، فرا مي گيرد.

  دروس تخصصي اقتصاد بازرگاني :
  اقتصاد مديريت, روش هاي مقداري در بازرگاني, مديريت توليد, ارزيابي طرح هاي اقتصادي, حسابداري شرکت ها, حسابداري صنعتي, اصول بازاريابي, اصول بيمه, مديريت مالي.
  شاخه اقتصاد صنعتي: در شاخه اقتصاد صنعتي دانشجويان طي چند واحد با ساختار بازار صنعت, بازرگاني بين المللي, منافع و مضرات انحصار, سياست رقابت, منافع مصرف کننده, هزينه ها و حقوق و مقررات کاري که تنظيم کننده روابط بين کارگران و کارفرمايان است, آشنا مي شوند.

  دروس مشترک در همه شاخه هاي علوم اقتصادي :
  زبان خارجه تخصصي, اصول سازماني و مديريت, حقوق تجارت, مباني جامعه شناسي, رياضيات, آمار, روش تحقيق, اصول حسابداري, جغرافياي اقتصادي ايران, اقتصاد خرد, اقتصاد کلان, پول و بانکداري, مباني فقهي اقتصاد صدر اسلام, نظام هاي اقتصادي, تجارت بين الملل, اقتصاد توسعه, اقتصاد ايران.

  دروس تخصصي اقتصاد نظري :
  اقتصاد صنعتي, حسابداري شرکت ها, حسابداري صنعتي, اقتصاد منابع, مديريت توليد, ارزيابي طرح هاي اقتصادي, اقتصاد سنجي, حقوق کار و روابط صنعتي, پژوهش عملياتي.
  شاخه اقتصاد پول و بانکداري: دانشجويان اين شاخه با نحوه عملکرد بانک هاي داخلي و خارجي, اسناد اعتباري ارزي, سياست هاي پولي و مالي به عنوان مهم ترين سياست هاي تثبيت اقتصادي و چگونگي تجزيه و تحليل صورت حساب هاي مالي آشنا مي شوند.
  دروس تخصصي اقتصاد پول و بانکداري :
  عمليات بانکي داخلي, عمليات بانکي خارجي, سياست هاي پولي و مالي, بانکداري اسلامي, روش هاي مقداري در بازرگاني, سازمان هاي پولي و مالي بين المللي, حسابداري شرکت ها, تجزيه و تحليل صورت هاي مالي, ارزيابي طرح هاي اقتصادي, تامين منابع مالي و بورس اوراق بهادار, مديريت مالي.
  شاخه اقتصاد کشاورزي: دانشجويان اين شاخه, اقتصادي را که به محصولات کشاورزي و زمين و زراعت باز مي گردد, مطالعه مي کنند. زيرا بازار محصولات کشاورزي به دليل اين که در بسياري از موارد، پيوستگي توليد را ندارد همچنين متغيرهايي مثل آب و هوا و خاک در آن اثر عمده اي مي گذارد, به مطالعه تخصصي و ويژه اي نيازمند است; يعني کارشناس اقتصادي اين بخش بايد علاوه بر آشنايي با اصول و مباني علم اقتصاد, با مسائل کشاورزي از قبيل توليد کشاورزي و بازارهاي محصولات کشاورزي آشنايي داشته باشد.

  دروس تخصصي اقتصاد کشاورزي :
  اقتصاد کشاورزي, توسعه و سياست کشاورزي, اقتصاد منابع, اقتصاد سنجي, ارزيابي طرح هاي اقتصادي, بازاريابي محصولات کشاورزي, مديريت مزرعه, جامعه شناسي روستايي, پژوهش عملياتي.
  توانايي هاي لازم :
  در مقطع متوسطه, کتاب اقتصاد تنها براي دانش آموزان رشته علوم انساني ارائه شده است و چون مباحث اين کتاب جنبه حفظي دارد, بسياري از داوطلبان آزمون سراسري تصور مي کنند که براي موفقيت در رشته اقتصاد بايد حافظه قوي داشت تا بتوان مفاهيم و نظريه هاي متعدد را حفظ کرد. در حالي که به گفته استادان و دانشجويان اين رشته, دانشجوي اقتصاد بيش از هر چيز بايد در درس رياضي قوي باشد تا بتواند در اين رشته موفق گردد.همچنين دانشجوي اقتصاد لازم است که به مباحث اجتماعي علاقه مند بوده و الفباي جامعه شناسي, علوم سياسي و روانشناسي را بداند چون اقتصاد يک حلقه از علوم اجتماعي است و زنجيره علوم اجتماعي نيز به هم مرتبط است.
  موقعيت شغلي در ايران :
  دانشجويان دوره کارشناسي اقتصاد بيشتر اطلاعات اوليه و پايه را مطالعه مي کنند در نتيجه نبايد انتظار داشته باشند که پس از فارغ التحصيلي به طور تخصصي و کاربردي فعاليت نمايند مگر دانشجوياني که خودشان مطالعه و فعاليت بيشتري داشته و تئوري هايي را که مطالعه مي کنند, به کار نيز مي گيرند. يعني مي توانند مدلهاي اقتصادي نوشته, تجزيه و تحليل کرده و پيشنهادهاي تازه اي براي رفع مشکلات اقتصادي موسسه و سازمان هاي مختلف ارائه دهند.البته اين به آن معنا نيست که در حال حاضر فارغ التحصيلان اين رشته بازار کار ندارند بلکه مي توانند در بخش هاي مختلف وزارت اقتصاد مثل بخش ماليات, وزارت صنايع, سازمان برنامه و بودجه, بانک مرکزي و مرکز آمار فعاليت کنند و مهمتر از همه اينکه حتي اگر فارغ التحصيلان اقتصاد در رشته تخصصي خود فعاليت نکنند, به دليل داشتن ذهني باز و تحليل گر و آشنايي صحيح با مسائل و مباحث اقتصادي, نگاه کارشناسانه اي نسبت به جامعه و پيرامون خود دارند و مي توانند در هر شغلي موفق و کارآمد باشند.

 4. 2 کاربر مقابل از Phyto گرامی به خاطر این پست مفید سپاس زده اند .


 5. Top | #3
  امتیازها: 191,673, سطح: 1
  تمام شدن سطح: 99%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 0
  فعالیت کل: 0%
  دستاوردها:
  SocialYour first GroupRecommendation First ClassVeteranCreated Album pictures

  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  عنوان کاربر
  مدیر تالار مهندسی کشاورزی
  محل سکونت
  تو ياد آدم
  نوشته ها
  8,851
  میانگین پست در روز
  4.69
  امتیازها
  191,673
  درجه
  1
  سپاس
  32,696
  از این کاربر 36,323 بار در 7,851 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  378

  Ranks Showcase

  گل

  درسهای رشته

  ردیف نام درس ردیف نام درس
  1 آبیاری عمومی 2 آمار و احتمالات
  3 اصول تبدیل و نگهداری فرآورده‌های کشاورزی 4 اصول ترویج و آموزش کشاورزی
  5 اقتصاد ایران 6 اقتصاد توسعه و سیاست کشاورزی
  7 اقتصاد تولید 8 اقتصاد خرد 1
  9 اقتصاد ریاضی 10 اقتصاد سنجی
  11 اقتصاد منابع طبیعی 12 اقتصاد کشاورزی
  13 اقتصاد کلان 1 14 اقتصاد کلان 2
  15 اکولوژی 16 بازاریابی محصولات کشاورزی
  17 باغبانی عمومی 18 برنامه نویسی کامپیوتر
  19 بیماریهای گیاهی 20 بیوشیمی عمومی
  21 پول و بانکداری 22 تهیه و ارزیابی طرحهای کشاورزی
  23 جامعه شناسی روستایی 24 حسابداری 1
  25 حسابداری 2 26 حشره‌شناسی و دفع آفات
  27 خاک‌شناسی عمومی 28 دامپروری عمومی
  29 دیم‌کاری 30 روش تحقیق
  31 ریاضیات 1 32 ریاضیات 2
  33 ریاضیات عمومی 34 زراعت عمومی
  35 زراعت غلات 36 سمینار
  37 شیمی آلی 38 شیمی عمومی
  39 طرح آزمایشهای کشاورزی1 40 عملیات کشاورزی
  41 فیزیک عمومی 42 گیاه شناسی1
  43 ماشین‌های کشاورزی 44 ماشینهای برداشت
  45 متون اقتصادی به زبان خارجی 46 مدیریت مزرعه
  47 مسئله مخصوص 48 مساحی و نقشه برداری
  49 مکانیزاسیون کشاورزی 50 هوا و اقلیم شناسی
  51 کارآموزی
  نمی دونم چرا هر وقت من کلید موفقیت رو پیدا می کنم یه نفر قفل رو عوض می کنه !!!!


  انکار کن ؛ انکار تو بهانه ای است برای باور ناباور من 6. Top | #4
  امتیازها: 191,673, سطح: 1
  تمام شدن سطح: 99%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 0
  فعالیت کل: 0%
  دستاوردها:
  SocialYour first GroupRecommendation First ClassVeteranCreated Album pictures

  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  عنوان کاربر
  مدیر تالار مهندسی کشاورزی
  محل سکونت
  تو ياد آدم
  نوشته ها
  8,851
  میانگین پست در روز
  4.69
  امتیازها
  191,673
  درجه
  1
  سپاس
  32,696
  از این کاربر 36,323 بار در 7,851 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  378

  Ranks Showcase

  گل

  اقتصاد کشاورزی + توسعه کشاورزی
  بررسی راهکارهای توسعه اقتصاد کشاورزی در ایران

  بيش از يك ميليارد و 200 نفر از جمعيت 6 ميلياردي كره زمين از گرسنگي رنج مي برند .اكثر قريب به اتفاق اين افراد ساكن كشورهاي جهان سوم هستند كشورهايي كه صنعت پيشرفته اي ندارند و بايد به بخش كشاورزي توجه بيشتري نشان دهند و استقلال و خودكفايي و همچنين غذاي مورد نياز خود را از اين راه به دست بياورند.

  شك نيست كه تحقق اين اهداف بدون پژوهش مطالعه و برنامه ريزي دقيق علمي براي چگونگي سرمايه گذاري در بخش كشاورزي و نحوه ي اداره واحدهاي كشاورزي امكان پذير نيست.كاري كه در حيطه ي فعاليت مهندسين اقتصاد كشاورزي مي باشد.

  دكتر صدرالاشرفي استاد مهندسي اقتصاد كشاورزي دانشگاه تهران در معرفي اين علم مي گويد:

  مهندسين اقتصاد كشاورزي قوانين كلان اقتصاد را در بخش كشاورزي پياده مي كنند تا بتوان از امكانات و منابع موجود بهترين استفاده را كرد وبيشترين سود را به دست اورد. به عبارت ديگر در اين علم مسائل اقتصادي در بخش كشاورزي اعمال مي شودتا با استفاده از منابع موجود اعم از زمين/ آب/ كود/ بذر/ نيروي انساني و سرمايه حداكثر سود به دست آيد.

  اين استاد دانشگاه در مورد تفاوت رشته اقتصاد گرايش اقتصاد كشاورزي با رشته مهندسي كشاورزي-اقتصاد كشاورزي مي كويد:

  "دروس اقتصادي هر دو رشته يكي است اما دانشجويان رشته اقتصاد گرايش اقتصاد كشاورزي پايه رشته تحصيلي شان بر علم اقتصاد استوار است و دانشجويان رشته مهندسي اقتصاد كشاورزي پايه دروسشان بر دانش كشاورزي استوار شده است و بدون شك يك دانشجوي اقتصاد به دليل عدم آشنايي با دانش كشاورزي و عوامل طبيعي از قبيل آب/ خاك وهوا نمي توانددراين رشته كارايي لازم را داشته باشد."

  يكي ديگر از استادان دانشگاه نيز درباره ي ارائه ي اقتصاد كشاورزي به عنوان يك رشته مجزا- حدفاصل رشته ي كشاورزي و اقتصاد- مي گويد:

  "بازار محصولات كشاورزي به دليل اين كه بسياري از موارد پيوستگي توليد را ندارد و متغييرهايي مثل آب و هوا و خاك بر آن اثر مي گذارد. به مطالعه تخصصي ويژه اي نيازمند است يعني كارشناس و متخصص اين بخش بايد علاوه بر آشنايي با مسائل كشاورزي از قبيل اصول زراعت و بازارهاي محصولات كشاورزي بايد با اصول و مباني علم اقتصاد مثل اقتصاد خرد و كلان نيز آشنا باشد."

  رضا مصطفايي فارغ التحصيل اين رشته نيز مي گويد:

  "مهندسي اقتصاد كشاورزي رشته اي است كه تلاش مي كند از يك سو فعاليت كشاورزان و مديران واحدهاي كشاورزي را بهينه كند و از سوي ديگر در بهبود برنامه ريزي سياستمداران و مديران دولتي در بخش كشاورزي نقش داشته باشد
  نمی دونم چرا هر وقت من کلید موفقیت رو پیدا می کنم یه نفر قفل رو عوض می کنه !!!!


  انکار کن ؛ انکار تو بهانه ای است برای باور ناباور من 7. Top | #5
  امتیازها: 191,673, سطح: 1
  تمام شدن سطح: 99%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا: 0
  فعالیت کل: 0%
  دستاوردها:
  SocialYour first GroupRecommendation First ClassVeteranCreated Album pictures

  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  عنوان کاربر
  مدیر تالار مهندسی کشاورزی
  محل سکونت
  تو ياد آدم
  نوشته ها
  8,851
  میانگین پست در روز
  4.69
  امتیازها
  191,673
  درجه
  1
  سپاس
  32,696
  از این کاربر 36,323 بار در 7,851 ارسال تشکر شده است.
  میزان امتیاز
  378

  Ranks Showcase

  گل

  منابع کنکور کارشناسی ارشد رشته ی مهندسی اقتصاد کشاورزی


  تقدیم به آنان که می خواهند با ترقی علم قله های شکوفایی را فتح کنند .

  منابع کنکور ارشد رشته مهندسی اقتصاد کشاورزی از دروس اقتصاد خرد«1»، اقتصاد کلان«1»،اقتصاد منابع طبیعی، اقتصاد و توسعه ی کشاورزی، سیاست های کشاورزی،اقتصاد سنجی، مدیریت مزرعه و زبان عمومی و تخصصی می آید.در چند سال اخیر عموماً سوالات از کتاب های زیر انتخاب شده بود.بنابر این، این کتاب ها و جزوات می تواند منابع خوبی برای مطالعه باشد.

  دانشجویان عزیز علاوه بر منابع زیر در جهت آشنایی بیشتر با سوالات کنکور می توانند به کتاب مجموعه سوالات کنکور اقتصاد کشاورزی انتشارات پردازش مراجعه کنند.
  اقتصاد خرد:

  1) اقتصاد خرد 1 و 2 تالیف دکتر محتشم دولت شاهی_انتشارات دانشگاه تهران

  2)تئوری و مسائل اقتصاد خرد تالیف دومینیک سالواتوره و ترجمه ی حسن سبحانی_ انتشارات نشر نی

  3)نظریه ی اقتصاد خرد(جلد اول) تالیف سی.ای فرگوسن و ترجمه ی محمود روزبهان_ انتشارات مرکز نشر دانشگاهی

  4)اقتصاد تولید تالیف محمد بخشوده_ انتشارات دانشگاه شهید باهنر کرمان

  5)مسائل و کاربرد های تئوری مصرف در اقتصاد خرد نوشته ی مجید احمدیان و جعفر عبادی

  6)مجموعه سوالات چهار گزینه ای اقتصاد خرد نوشته ی تیمور محمدی

  7) مجموعه سوالات چهار گزینه ای اقتصاد خرد کارشناسی ارشد نوشته ی دکتر محسن نظری_انتشارات پوران پژوهش(این کتاب یکی از بهترین منابع و از دیگر کتب معرفی شده برای تست ارجح است)

  *************************************

  اقتصاد کلان:

  1)2000 تست اقتصاد کلان،نوشته ی دکتر محسن نظری_ انتشارات نگاه دانش

  2)اقتصاد کلان، نوشته ی دکتر تیمور رحمانی(جلد اول و جلد دوم)_انتشارات برادران

  3)اقتصاد کلان،نوشته ی دکتر محمود طبیبیان_نشر موسسه ی عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه

  4)اقتصاد کلان، تالیف محمود روزبهان_ نشر تابان

  5)اقتصاد کلان،نوشته ی فریدون تفضلی_ نشر نی

  6)9000 تست راجع به نظریه ها و مسائل اقتصاد کلان،تالیف دکتر تیمور رحمانی

  7) جزوه ی اقتصاد کلان دانشگاه شیراز

  ************************************************** ************

  اقتصاد منابع طبیعی:

  1)اقتصاد منابع طبیعی،نوشته ی دکتر صادق خلیلیان_انتشارات سازمان جنگل ها و مراتع کشور

  2)اقتصاد منابع ، نوشته ی رحمان خوش اخلاق،انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان

  3)جزوه ی کلاسی اقتصاد منابع طبیعی، دانشگاه شیراز

  4)جزوه ی کلاسی اقتصاد منابع طبیعی ،دانشگاه زابل

  5)اقتصاد محیط زیست، نوشته ی سیاوش دهقانیان، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد

  6)اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست، نوشته محسن ابراهیمی و علی سوری، انتشارات بو علی سینای همدان

  ************************************************** ***************

  اقتصاد و توسعه و سیاست های کشاورزی:

  1)توسعه ی اقتصاد کشاورزی در جهان سوم، نوشته ی مایکل تودارو و ترجمه ی غلامعلی فرجادی،انتشارات موسسه ی عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه

  2)رشد و توسعه ی اقتصادی، نوشته ی مرتضی قره باغیان جلد اول و دوم

  3)جزوات کلاسی سیاست و توسعه اقتصاد کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

  4)جزوات کلاسی توسعه و سیاست کشاورزی دانشگاه شیراز

  5)الگوی تعیین قیمت و سیاست های کشاورزی،نوشته ی دکتر سید صفدر حسینی، انتشارات دانشگاه تهران

  ************************************************** ***************

  اقتصاد سنجی:

  1)جلد اول و دوم مبانی اقتصاد سنجی،نوشته ی دامودار گجراتی و ترجمه ی حمید ابریشمی، انتشارات دانشگاه تهران

  2)جزوه ی کلاسی اقتصاد سنجی(دکتر سعید یزدانی)،دانشگاه تهران

  ************************************************** ***************

  مدیریت مزرعه:

  1)مدیریت واحدهای کشاورزی و دامپروری ،نوشته رونالد دی کی و ترجمه ی محمد رضا اسلان بر، انتشارات دانشگاه ارومیه

  2)مدیریت واحد های کشاورزی،نوشته ی دکتر بها الدین نجفی و دکتر جواد ترکمانی، انتشارات دانشگاه شیراز

  3)اصول مدیریت و مدیریت کشاورزی،نوشته ی دکتر سید مهریار صدرالاشرافی،انتشارات دانشگاه تهران

  4)مدیریت کشاورزی، نوشته ی سیاوش دهقانیان، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد

  5)جزوه ی کلاسی درس مدیریت مزرعه، دانشگاه تهران

  ************************************************** ***************

  زبان انگلیسی:

  هر کتابی که مناسب درس اقتصاد کشاورزی باشد. فقط لازم است که لغات اختصاصی را بیشتر یاد بگیرید.
  نمی دونم چرا هر وقت من کلید موفقیت رو پیدا می کنم یه نفر قفل رو عوض می کنه !!!!


  انکار کن ؛ انکار تو بهانه ای است برای باور ناباور من 8. کاربر مقابل از Saze SHekasteh گرامی به خاطر این پست مفید سپاس زده است:


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ** معرفی رشته گیاهپزشکی **
  توسط hamid takro در انجمن گياه پزشكی
  پاسخ: 14
  آخرين نوشته: 15-08-2012, 12:42 PM
 2. معرفی بر اساس رشته و گرایش ...
  توسط Saze SHekasteh در انجمن مهندسی کشاورزی
  پاسخ: 57
  آخرين نوشته: 01-06-2012, 02:11 PM
 3. معرفی رشته مکانیک ماشینهای کشاورزی
  توسط Phyto در انجمن ماشين های كشاورزی
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 31-10-2010, 12:59 PM
 4. gps در ماشین های کشاورزی
  توسط Saze SHekasteh در انجمن ماشين های كشاورزی
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 25-10-2010, 02:07 PM
 5. معرفی رشته مهندسی برق
  توسط setayesh در انجمن مهندسی برق
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 02-10-2010, 06:27 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

کنخ: یک جمع دوستانه از کاربران آشنا و پویا


SEO by vBSEO 3.6.0